تبلیغات

گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

گنج های عظیم گم شده در طول تاریخbia2tafrih.com/wp-content/uploads/2018/03/bia2tafrih.com_2018-03-20_09-07-17_085603.jpg”/>

گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ 

شمار زیادی از گنجینه ها در طول تاریخ بوده اند که به خاطر ارزش بسیار چندان نامشان ماندگار شده هست اما هیچ اطلاعی از انها در دست نیست و بصورت پنهان شده باقیمانده اند. از زمان‌های دور تا به حال, گنجینه‌های فوق‌العاده‌ای از فرهنگ‌های گوناگون به سرقت رفته و یا گم شده‌اند. مفقود الاثر شدن این اشیای قیمتی و با به سرقت رفتن آنان اغلب در زمان جنگ و یا وقوع فجایع رخ داده هست. در برخی مواقع,

محافظت از این گنجینه‌ها به شکل کمرنگ‌تری صورت میگیرد و به همین سبب, نیروهای نظامی تصمیم می گیرند که این گنجینه‌ها را بعنوان غنایم به کشور خود بازگردانند. در چند مورد این گنجینه‌ها پیدا شده‌اند, اما گنج های گمشده با ارزشی هم بوده‌اند که خبری از آنها نشده هست.

در این پست ۳۰ گنجینه گمشده جهانبه شما معرفی کنیم. گفته میشود که برخی از این گنج های گمشده احتمالاً تا به حال نابود شده‌ و یا امید به اکتشاف آنان بسیار کمرنگ هست. از جمله آن‌ها میتوان به صندوق عهد «Ark of the Covenant», الماس صورتی ۳۳۳ قیراطی پادشاهی ایرلند «Irish Crown Jewels» و گنجینه اسرارآمیز نامبرده در طومارهای دریای مرده «Dead Sea Scroll» اشاره کرد

۱- اتاق کهربایی

bia2tafrih.com/wp-content/uploads/2018/03/bia2tafrih.com_2018-03-20_09-07-17_085603.jpg” width=”620″ height=”413″ title=”گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ” alt=”گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ”/>

اتاق اسرارآمیزی که در قرن ۱۸ میلادی ساخته شد, نخستین مورد گنجانده شده در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان هست. اتاق کهربایی در شهری با اسم Tsarskoe Selo نزدیکیها سن پترزبورگ و در «قصر کاترین» ساخته شده بود. این اتاق دارای موزاییک‌ها, آینه‌ها و حکاکی‌های شمار زیادی از جنس طلا و ۴۵۰ کیلوگرم پنل کهربایی بود.

زمانی که شهر مذکور در سال ۱۹۴۱ توسط نازی‌های کشور آلمان به تصرف درآمد, پنل‌های این اتاق از یکدیگر جدا شده و به کشور آلمان برده شدند. از آن زمان تا به حال دیگر هیچ خبری از این گنجینه‌های هنری نیست و این احتمال وجود دارد که تاکنون نابود شده باشند. بازسازی اتاق کهربایی را امروزه می توان مجددا در قصر کاترین دیدن کرد.

۲- تابوت‌دان منکورع
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

هرم فرعون منکورع «Menkaur» یکی دیگر از موارد آماده در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان قرار دارد. هرم فرعون منکورع کوچک‌ترین هرم موجود در بین اهرام ثلاثه مصر هست که در حدود ۴۵۰۰ سال گذشته ساخته شد. در سال ۱۸۳۰ میلادی, یک افسر نظامی انگلیسی با اسم هاوارد وایس «Howard Vyse» به جستجو در اهرام مصر پرداخت.

روش مرسوم آن دوران, بهره گیری از مواد منفجره بود که راه را برای حرکت در بین این سازه‌ فراهم می‌فرآوری. در بین دستاوردهای این افسر نظامی, یک تابوت‌دان پر زرق و برق نیز وجود داشت که تصمیم بر آن شد آن را به انگلستان ببرند. در سال ۱۸۳۸ این تابوت‌دان در کشتی بتریس «Beatrice» قرار گرفت و این کشتی در مسیر برگشت خود در اعماق دریا غرق شد. گفته میشود که شانس پیدا شدن مجدد این تابوت‌دان باستانی هم چنان نیز وجود دارد.

۳- صندوق عهد
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

بر زمینه نوشته‌های انجیل عبری, صندوق عهد تعدادی از کتیبه‌های باستانی را در خود جای داده بود که ۱۰ حکم الهی بر روی آن درج شده بودند. این صندوق در معبدی نگه داری می‌شد که توسط حضرت سلیمان ساخته شده بود. معبد سلیمان یا معبد اول به عقیده یهودیان مهمترین مکان مقدس بر روی زمین بود

که در سال ۵۸۷ میلادی نابود شد. در این سال یکی از پادشاهان بابلی با لشگرکشی به اورشلیم, این شهر را به کلی تاراج کرد. حالا با گذشت چند قرن از آن زمان, هنوز از صندوق عهد هیچ اطلاعاتی در دست نیست و گمانه‌زنی در مورد آن در بین فرهنگ‌های گوناگون ادامه دارد.

۴- شمشیر هونجو ماسامون
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

هوجو ماسامون شمشیری تاریخی هست که توسط شخصی با اسم گورو نیادو «Goro Nyudo» ساخته شد. با آنکه این شمشیر از دسته جواهر آلات نیست, اما ارزش این شمشیر به اندازه‌ای هست که آن را در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان قرار می دهد. گفته می شود که این شخص بزرگ‌ترین شمشیرساز تاریخ ژاپن بوده

و عنوان این شمشیر نیز برگرفته از اسم یکی از سامورایی‌های مشهور ژاپنی برگرفته شده که این شمشیر را در قرن ۱۶ میلادی بعنوان پاداش یک نبرد دریافت کرد. این شمشیر در اتمام آلبوم‌ای از نبردها در قرن شانزدهم به نخستین فرد از شوگون‌سالارهای ژاپن با اسم توکوگاوا «Tokugawa» رسید.

شمشیر مذکور تا اتمام جنگ جهانی دوم بین خانواده توکوگاوا دست به دست می‌شد و بالاخره با اشغال کشور ژاپن در جنگ جهانی دوم این شمشیر به ایالات امریکا برده شد. از آن زمان به بعد دیگر هیچ‌گاه این شمشیر دیده نشد. اضافه بر این شمشیر سلاح‌های دیگری از کشور ژاپن نیز تاراج شدند. از آنجا که این ابزارها تماما به کشور آمریکا بازگردانده شده‌اند, هم چنان احتمال پیدا شدن مجدد آنان وجود دارد.

۵- کتابخانه گمشده تزارهای مسکو
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

متون ارزشمندی که در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان قرار دارند! گفته می شود که کتابخانه گمشده تزارهای مسکو ظاهراً حاوی یک آلبوم وسیع از متون یونانی و سایر متون ارزشمند متعلق به تاریخ باستان بود. دوک‌نشینان بزرگ مسکو این کتابخانه را احداث کردند و تا قرن شانزدهم این مکان به یک مرکز بزرگ تبدیل شد.

بر زمینه اطلاعات موجود, بالکن چهارم «Ivan IV» ملقب به بالکن مخوف «Ivan the Terrible» که طی سال‌های ۱۵۳۰ تا ۱۵۸۴ می‌زیست توانست به گونه ای این متون ارزشمند را پنهان سازد. در طول قرن‌های جدید تلاش‌های بسیاری برای پیدا کردن مجدد این کتابخانه ارزش صورت گرفته, اما تا به حال هیچ نتیجه‌ای را در بر نداشته هست.

به عقیده یک مورخ مشهور روسی با اسم پاتریشیا کندی گریمستد «Patricia Kennedy Grimsted», برخی از این متون ارزشمند هم‌حالا نیز در آرشیو‌های مسکو و سن پترزبورگ وجود دارد.

۶- جواهرات ملکه ایرلند
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

جواهرات ملکه ایرلند, یکی دیگر از موارد موجود در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان هست. این جواهرات در سال ۱۹۰۷ و از قلعه دوبلین «Dublin Castle» به سرقت رفتند. جواهرات ملکه ایرلند یک ستاره نگین‌دار و بسیار سنگین بود که بعنوان نمادی بسیار مهم به حساب می‌آمد. این جواهرات شامل یک الماس ۳۳۳ قیراطی صورتی رنگ و و پنج گردنبند طلا بود. یکی از مورخان ایرلندی در مطلب‌ای نوشت:

نظام سنت پاتریک «Order of St. Patrick» در سال ۱۷۸۳ راه اندازی شد تا به مقامات بلندمرتبه ایرلندی حقوق‌هایی را ارائه کند. در آن زمان که این جواهرات ساخته شدند, بریتانیایی‌ها بر ایرلند بازرسی کاملی داشتند.این جواهر ارزشمند از ۳۹۴ سنگ قیمتی از جواهرات ملکه شارلوت «Queen Charlotte» ساخته شده بود. در تولید این جواهر قیمتی از سنگ‌های فراهم سازی شده توسط یک پادشاه ترکیه‌ای نیز بهره گیری شده بود.

در زمان به سرقت رفتن این جواهرات, آن‌ها در یک کتابخانه نگه داری می شدند. هنوز به طور دقیق از سایر قاین جواهرات و یا محل فعلی آنان اطلاعاتی در دست نیست. در طول تاریخ تعدادی زیادی از افراد از جمله فرانسیس شکلتون «Francis Shackleton» بعنوان برادر فرد معروفی با اسم ارنست شکلتون «Ernest Shackleton» بعنوان مظنونان اصلی این سرقت معرفی شده‌اند.

۷- اشعار گمشده سافو
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخاشعاری که دیگر هیچ اثری از آنان باقی نمانده, یکی از ۳۰ گنجینه گمشده تاریخ میباشند! در هفتمین قرن پیش از میلاد مسیح, شاعری با اسم سافو «Sappho» هم چون شکسپیر زمان خود شناخته می‌شد. او در بین شمار زیادی از یونانیان باستان مورد دقت قرار داشت؛ چرا که وی یکی از برترین شاعران تاریخ یونان بود.

بدبختانه برای ما تنها شمار مقداری از اشعار او باقی باقیمانده‌اند. با این حال, جدیداً بخش‌هایی از دو شعر قدیمی سافو توسط دانشگاه آکسفورد به نمایش درآمده هست. در یکی از این اشعار سافو از برادرانش گفته و دیگری در مورد عشق‌های یک‌طرفه سروده شده هست. این اشعار توسط یک گروه ناشناس از بازار آثار باستانی خریداری شده بودند.

در زمانی گفته می‌شد که از این اشعار برای مومیایی‌های مصر باستان نیز بهره گیری شده بود و نگرانی‌هایی از بابت دزدیده شدن و به تاراج رفتن آنان نیز مطرح شد.

۸- گنجینه‌های اسقف مرحوم: به سرقت رفته توسط دزدان دریایی
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

گنجینه گمشده ای که توسط دزدان دریایی به سرقت رفت! در سال ۱۳۵۷ میلادی, سائو ویسنته «São Vicente» با کشتی خود از لیسبون «Lisbon» به سمت آویگنون «Avignon» در فرانسه حرکت کرد. در این کشتی, گنجینه‌های به تاراج رفته توسط تئوبالدو د کاستیلون «Teobaldo de Castillon» بعنوان یکی

از اسقف‌های فراری از لیسبون نیز قرار داشت. این گنیجنه گمشده شامل طلا, نقره, حلقه‌ها,‌پرده‌ها, جواهرات و بشقاب‌های قیمتی بود. زمانی که این کشتی در نزدیکی شهر کارتاجنا «Cartagena» در نزدیکی ها اسپانیای نوین حرکت میکرد, توسط گروهی از دزدان دریایی مسلح مورد حمله قرار گرفت.

یکی از کشتی‌های مربوط به دزدان دریایی که توسط فردی با اسم آنتونیو بوتافوک «Antonio Botafoc» هدایت می‌شد بعد‌ها پس از به گل نشستن توقیف شد. اما کشتی دیگری که توسط مارتین یانس «Martin Yanes» در حال هدایت بود, هیچوقت پیدا نشد و تا به حال از خدمه آن و یا گنجینه‌های به سرقت رفته هیچ اطلاعاتی به دست نیامده هست.

۹- اثر هنری قضات شایسته
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

سارقانی که تصمیم گرفتند تکه‌ای از یک تابلوی هنری را به سرقت ببرند! اثر هنری قضات شایسته یک تابلوی با ارزش و قدیمی از آلبوم “Ghent Altarpiece” هست که توسط دو برابر با اسم هوبرت «Hubert» و جان ون ایک «Jan van Eyck» در قرن پانزدهم نقاشی شده هست. این آلبوم نقاشی هم‌حالا نیز در کلیسای سنت باوو «Saint Bavo» در بلژیک قرار دارد.

فیلیپ سوم, دوک بورگوندی «Philip the Good» شاید یکی از سواران اسب‌های نمایش داده شده در این اثر هنری هست. از بین این آلبوم اثر, تابلوی قضات شایسته در سال ۱۹۳۴ دزدیده شد و دیگر بعد از آن نیز هیچ اطلاعاتی از‌آن به دست نیامد.
با وجود گذشت زمان چندین ساله, هنوز این مورد در جریان بوده

و تا به حال یک پرونده ۲ هزار صفحه‌ای از آن تشکیل شده هست. پیش از این زمان نیز چندین بار تلاش‌هایی برای دزدیدن این تابلو و قسمت‌های دیگری از آلبوم Ghent Altarpiece صورت گرفته بود.

۱۰- الماس فلورنتین
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

الماس ۱۳۳ قیراطی فلورنتین, یکی از بزرگ‌ترین الماس‌های صورتی در جهان و یکی دیگر از موارد آماده در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده به شمار میرود. این که این الماس به کدام منطقه تعلق داشته و حالا کجاست, هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
در نوامبر ۱۹۱۸ این الماس متعلق به خانواده سلطنتی هابسبورگ بود

که در زمان جنگ جهانی اول در سمت شکست‌خوردگان امپراطوری اتریش-مجارستان قرار داشت. این خانواده الماس صورتی رنگ را در یک بانک سوئیسی به سپرده گذاشتند تا وکیلی اتریشی با اسم برونو استاینر «Bruno Steiner» این الماس و سایر جواهرات این خانواده سلطنتی را با قیمتی مناسب برای آنان به فروش برساند.

هنوز مشخص نیست که بعد از این حادثه چه اتفاقاتی افتاد. اخبار منتشر شده در سال ۱۹۲۴ داستان از آن داشت که وکیل مذکور بعدها به جرایم گوناگون بازداشت و سپس تبرئه شد. این احتمال وجود دارد که بعد از جنگ جهانی اول, الماس فلورنتین به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و حالا الماس‌های کوچک‌تری از آن در دست صاحبان گوناگون قرار دارد.

۱۱- نقاشی گمشده داوینچی
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

در سال ۱۵۰۵, لئوناردو دا وینچی یک اثر هنری جدید را به مناسبت پیروزی سال ۱۴۴۰ ایتالیا «به رهبری فلورانس» در نبرد انگیاری «Battle of Anghiari» خلق کرد. این اثر که در سالن شهر فلورانس به نمایش درآمده بود, در سال ۱۵۶۳ و در بازسازی توسط معماری با اسم جورجیو واساری «Giorgio Vasari» مفقود الاثر شد.

در سال ۲۰۱۲ تیمی از محققان اعلام کردند که نقاشی دیواری دا وینچی گم نشده, در واقع جورجیو واساری نقاشی مورد نظر خود را بر روی اثر ارزشمند او ترسیم کرده هست! اما با این حال هنوز این ادعا مورد تایید قرار نگرفته و نقاشی دیواری لئوناردو دا وینچی نیز در بین یکی از ۳۰ گنجینه گمشده جهان قرار دارد.

۱۲- منوره از معبد دوم
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

بین سال‌های ۶۶ الی ۷۴ میلادی, شورشیان یهودی کوشش برای آزادسازی اسرائیل از حکومت روم داشتند و به همین سبب, با ارتشی از رومیان به جنگ برخواستند. اما شورشیان دچار ضربه بحرانی شدند؛ چرا که اورشلیم توسط یک ارتش رومی به رهبری تیتوس «Titus» به تسخیر درآمد. در پی این حادثه, معبد دوم نابود شد و ارتش رومیان این گنجینه را به روم بردند. در بین این گنجینه های گمشده, مِنوره بعنوان شمعدانی هفت‌شاخه نیز وجود داشت.

طاق تیتوس «Arch of Titus» که در روم واقع شده, شاهد صحنه‌ای تاریخی از انتقال منوره به روم بوده هست. گفته می شود که در هنگام حمل این گنجینه تاریخی, منوره در حجم یک شی بسیار بزرگ در اندازه سربازان دیده شده هست. سرنوشت منوره بعد از آورده شدن به روم نامشخص هست و به همین جهت در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان قرار گرفته هست. برخی از مردم فکر می کنند که هنوز ممکن هست این گنجینه گمشده را در جایی از روم پیدا کنند.

۱۳- طومار مسی
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

طوماری از جنس مس, که موقعیت شمار زیادی از گنج‌های جهان بر روی آن درج شده هست. بی تردید یکی از عجیب‌ترین اکتشافات مربوط به طومارهای دریای مرده «طومارهای بحر المیّت» در نزدیکی وادی قمران, کتیبه‌ای از جنس مس بوده و موقعیت شمار زیادی از گنجینه‌های پنهان در جهان بر روی آن درج شده هست.

این کتیبه مسی هم‌حالا در موزه‌ای در اردن نگه داری میشود. هنوز در مورد حقیقی و یا افسانه‌ای بودن موقعیت این گنجینه ها اطلاعاتی در دست نیست. در زمان حکاکی این نوشته‌ها بر روی این کتیبه مسی, ارتش رومیان در حال فرار از شورش یهودیان بودند؛ چرا که رومیان توانسته بودند اورشلیم را به تسخیر خود درآورده و معبود دوم را ویرانی کنند.

برخی از محققان بر این باورند که این گنجینه‌ها حقیقی بوده و سال‌ها گذشته از آنکه معبد دوم ویرانی شود, در این مکان پنهان شده هست. از جانب دیگر, برخی نیز معتقدند که فهرست این گنجینه‌ها بسیار چندان هست؛ به همین جهت این احتمال وجود دارد که با فهرست یک گنجینه افسانه‌ای سر و کار داشته باشیم.

۱۴- سرقت هنری از موزه ایزابلا استوارت گاردنر
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

در ۱۸ مارس ۱۹۹۰ میلادی, دو دزد متخصص که لباس افسران پلیس را بر تن کرده بودند, به موزه ایزابلا استوارت گاردنر دستبرد زده و توانستند ۱۳ اثر هنری به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را به سرقت ببرند. این موزه در سال ۱۹۰۳ توسط ایزابلا استورات گاردنر راه اندازی شده بود. او یکی از علاقه‌مندان به هنر بود

و به همین جهت آثار ارزشمندی از هنرمندان گوناگون را میتوان در موزه او دیدن کرد. در بین آثار به سرقت رفته از این موزه می توان به سه اثر از نقاش هلندی با اسم رامبرانت «Rembrandt» و پنج اثر دیگر از هنرمند فرانسوی یعنی ادگار دگاس «Edgar Degas» اشاره کرد. هویت سارقان ناشناخته بوده

و تا به حال هیچ اطلاعاتی از آثار به سرقت رفته به دست نیامده هست. گفته می شود که سارقان این موزه هم‌حالا از جهان رفته و این نقاشی‌ها نیز یا مجدد گمشده و یا این که از بین رفته‌اند. علیرغم ارزش بالای این آثار هنری, فروش آنان امری بسیار سخت هست و خریداران آن به سادگی متوجه می شوند که در حال خریداری یک جنس سرقتی بوده

و ممکن هست به اتهامات گوناگونی محکوم شوند. با این حال, فهرست آثار به سرقت رفته از این موزه نیز یکی از موارد موجود در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان جای گرفته هست.

۱۵- انسان پکن
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخفسیل انسان‌های پکن نیز یکی دیگر از موارد عجیب آماده در فهرست ۳۰ گنجینه جهان میباشند. فسیل‌های انسان پکن برای نخستین بار در سال ۱۹۲۳ میلادی در غاری در نزدیکی شهر پکن در چین پیدا شد. انسان پکن, نخستین همانند کشف شده از انسان راست‌قامت هست که قدمت آن به ۶۸۰ الی ۷۸۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

این فسیل‌ها در سال ۱۹۴۱ و طی حمله ژاپن به چین مفقود الاثر شدند. محل فعلی این فسیل‌ها نشاناخته هست. برخی می گویند که این فسیل‌ها در مسیر انتقال دریایی به ایالات امریکا گمشده و برخی دیگر نیز معتقدند که این فسیل‌ها شاید هنوز در چین میباشند.

۱۶- منبع کیو
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

یکی از عجیب‌ترین موارد موجود در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان, نوشته‌های عجیب غریبی میباشند که بعنوان منبع کتب مقدس معرفی می شوند. منبع یا سند کیو, یک منبع مکتوب فرضی هست که برای انجیل متی و انجیل لوقا در نظر گرفته شده هست. گفته میشود که این سند فرضی مکتوب,

در واقع منبعی برای این دو انجیل =بوده و نقل‌ قول‌هایی از عیسی مسیح را در خود جای داده بود. دانشمندان نوین این سند فرضی را با اسم منبع کیو می‌شناسند که قدمت آن به قرن اول میلادی برمی‌گردد. مسئله موجودیت سند کیو به این خاطر مطرح میشود که برخی از متون در انجیل متی و لوقا عینا تکرار شده‌اند.

با آنکه گفته می شود انجیل مرقس در واقع منبعی برای هردوی انجیل‌های متی و لوقا بوده, اما برخی متون در این انجیل‌ها در انجیل مارک وجود ندارند و احتمالاً از منبع دیگری نقل شده‌اند. دشوار اصلی اینجاست که حتی در صورت موجودیت منبع کیو, هیچ اثری از آن وجود نداشته و شاید این متن مقدس در طول قرن‌ها نابود شده هست.

۱۷- طلا در دریاچه تاپلیتز
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

بر زمینه افسانه‌های موجود, هم زمان با اتمام جنگ جهانی دوم, یکی از نیروهای کشور آلمان نازی به رهبری ارنست کالتنبرونر «Ernst Kaltenbrunner» در زمان فرار از دست متفقین, همراه با مقادیر شمار زیادی از طلا در دریاچه تاپلیتز در اتریش غرق شده هست. در آن زمان جستجوی بسیاری برای این طلاها صورت گرفت, اما تا به حال هیچ خبری از آنان نشده هست. گنجینه گمشده در دریاچه تاپلیتز تا به حال افراد زیادی را به طمع واداشته و به کام مرگ کشانده هست!

این احتمال وجود دارد که داستان مذکور تنها در حد یک افسانه تاریخی باشد. با این حال کارشناسان ادعا می کنند که این دریاچه دارای نقاط بسیار ظلمات هست که امکان غواصی در آن را دشوار می‌سازد. تا به حال غواصان بسیاری کوشش داشته‌اند که این ذخایر طلا را از دریاچه تاپلیتز به بیرون آورند اما دشواری های یاد شده آنان را به کام مرگ کشانده هست.

۱۸- نقاشی گمشده رافائل
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

یک نقاش ایتالیایی با اسم رافائل سانزیو «Raphael Sanzio» که بین سال‌های ۱۴۸۳ تا ۱۵۲۰ می‌زیست, یک عکس پرتره از مردی جوان را نقاشی کرد. هویت مردی که در این عکس به چشم میخورد و تاریخ دقیق این نقاشی در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. این نقاشی در شهر کراکوف لهستان و در موره سزارتوریسکی «Czartoryski Museum» نگه داری می‌شد

تا این که در سال ۱۹۳۹ میلادی ارتش کشور آلمان با حمله به لهستان, این نقاشی را به سرقت بردند. قرار بود که بعدها این نقاشی در گالری هنری لینز «Linz Art Gallery» در اتریش قرار گیرد.اما این مرکز هنری هرگز ساخته نشد و نقاشی مذکور آخرین بار در کله هانس فرانک «Hans Frank» در ژانویه ۱۹۴۵ در کشور کشور آلمان دیده شد.

فرانک یک مقام نازی بود که مسئولیت اشغال لهستان به او محول شده بود؛ جاییکه او جنایات جنگی کشور آلمان‌ها را در لهستان به اجرا گذاشت و بخش اعظمی از یهودیان لهستان را به قتل رساند. پس از جنگ جهانی دوم او محاکمه و به اعدام محکوم شد. محل نقاشی رافائل بعنوان یکی از ۳۰ گنجینه گمشده جهان که در کلبه وی قرار داشت, هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

۱۹- صندوق سلطنتی
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخدر سال ۱۸۰۰ میلادی, پرنس ایزابلا سزارتوریسکا «Izabela Czartoryska» یک صندوق سلطنتی را ایجاد کرد و در آن آلبوم‌ای از آثار هنری خانواده‌های سلطنتی راکه بر لهستان حکومت میکردند را قرار داد. این آثار شامل جواهراتی متعلق به پادشاهان سلطنتی و آثار هنری مربوط به هنرمندان تاریخی بود.

در سال ۱۸۰۰ به خاطر فقدان وجود یک پادشاهی قدرتمند, ابرقدرت‌های آن زمان مثل روسیه, اتریش و … توانستند لهستان را چندین مرتبه تجزیه و تقسیم کنند. صندوق سلطنتی نیز در طی همین اتفاقات به دست نازی‌های کشور آلمان افتاد و حالا از محتویات این گنجینه گمشده هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

۲۰- نمایشنامه گمشده ویلیام شکسپیر
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخLove’s Labou’s Won اسم یکی از نمایشنامه‌های ابداع شده توسط ویلیام شکسپیر بود که امروزه هیچ سند نسخه دیگری از آن وجود ندارد. گفته میشود که این نمایش به دنباله نوشتن کمدی Love’s Labour’s Lost در سال ۱۵۹۰ منتشر شده هست. اسناد موجود از سال‌های ۱۵۹۰ تا ۱۶۰۰ نشان میدهند که این نمایش در سال ۱۵۹۰ منتشر شده و حتی تا سال ۱۶۰۳ نیز به فروش می‌رفته هست.

برخی از محققان بر این باورند که تمامی پرونده‌های مربوط به این بازی, به بازی دیگری تحت عنوان «هیاهوی بسیار برای هیچ» «Much Ado About Nothing» اشاره دارند. بر همین زمینه, «کمپانی سلطنتی شکسپیر» «Royal Shakespeare Company» نیز امروزه نمایشنامه Much Ado About Nothing را تحت عنوان Love’s Labou’s Won اسم‌گذاری کرده هست.

۲۱- انجیل قرن اول
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخاز قدیمی‌ترین نسخه‌های باقی‌باقیمانده از انجیل‌های مسیحی میتوان به مواردی از قبیل انجیل متی «Matthew», مارک «Mark», لوقا «Luke» و جان «John» اشاره کرد. قدمت این انجیل‌ها, به قرن اول میلادی باز‌میگردد, با این حال شمار زیادی از محققان یقین دارند که برخی از آنان در نیمه دوم قرن آغاز میلادی نوشته شده‌اند.

همین فرمایش, موجب طرح سوالات بسیاری شد. آیا امروزه نسخه‌ای از این انجیل‌ها باقی باقیمانده هست؟ چطور میتوان قدمت آنان را تعیین کرد؟ اگر هیچ نسخه‌ای از این انجیل‌ها وجود ندارد, آیا باید بپذیریم که برخی از آنان در نیمه دوم قرن آغاز میلادی نوشته‌ شده‌اند؟

در سال ۲۰۱۵ محققان گزارش دادند که آنها یک قسمت از انجیل مارک را در یک ماسک مومیایی پیدا کرده‌اند. بر زمینه بررسی‌های صورت گرفته بر روی دست‌خط و قدمت کربنی, محققان به این نتیجه رسیدند که قدمت این تکه از انجیل به قرن اول بازمی‌گردد. با این حال, هنوز هیچ جزئیاتی از متن دقیق آن منتشر نشده هست.

۲۲- ماسک فون
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

این سنگ مرمر که با اسم «ماسک فون» «Mask of a Faun» شناخته می شود, مخلوقی نیمه‌انسان و نیمه‌بز را نشان میدهد که توسط هنرمند مشهور ایتالیایی یعنی میکل آنژ «Michelangelo» ساخته شد. این مجسمه هنری که در موزه بارجلو «Bargello Museum» در فلورانس ایتالیا نگه داری می‌شد, در سال ۱۹۴۴ به سرقت رفت.

سربازان بخش ۳۰۵ کشور آلمان نازی ضمن پیوستن به سربازان قسمت دهم این ارتش, بعنوان سارقان این ماسک معرفی شده‌اند. این ماسک بین روزهای ۲۲ الی ۲۳ آگوست در یک کامیون قرار داده شد و از آن زمان به بعد تا به حال هیچ اطلاعات دیگری از آن وجود ندارد و بدین ترتیب ماسک فون نیز بعنوان یکی دیگر از موارد آماده در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده قرار گرفت.

۲۳- سن فرانسیس و سن لارنس در زمان ولادت عیسی
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

اثر «سن فرانسیس و سن لارنس در زمان ولادت عیسی» «Nativity with St. Francis and St. Lawrence», یک نقاشی هنری هست که در سال ۱۶۰۹ توسط هنرمند ایتالیایی با اسم کاراواجو «Caravaggio» خلق شد. این نقاشی, تولد عیسی مسیح را بعنوان یک نوزاد از خانواده‌ای فقیر نشان میدهد که بر روی پشته‌ای علف دراز کشیده هست.

این نقاشی در سال ۱۹۶۹ در کلیسای پالرمو در سیسیل ایتالیا هدف سرقت واقع شد. از آن زمان تا به حال دیگر از این اثر هیچ خبری نشده و مشخص نیست که چه کسی آن را به سرقت برده هست. در سال ۲۰۱۵ یک نسخه جایگزین از این نقاشی در همان کلیسا مجددا رونمایی شد.

۲۴- تخم مرغ عید پاک رومانوف
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

جواهراتی در شبک تخم مرغ زینتی که به سرقت رفته و در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده تاریخ قرار گرفتند! بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۹۱۶, در حدود پنجاه تخم مرغ مخصوص عید پاک در فرم جواهر برای مراسم خانوادگی امپراطوری روسیه توسط شرکت فابرژه «Fabergé» ساخته شد. این شرکت در آن زمان توسط پیتر

کارل فابرژه «Peter Carl Fabergé» اداره می‌شد.این تخم مرغ‌ها در واقع دستاورد‌های حرفه‌ای این منزل مشهور جواهرسازی روسیه بود که شمار ۱۰ شماره از آنان طی سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۸۹۳ و در زمان سلطه الکساندر سوم «Alexander III» ساخته شد. ۴۰ تای دیگر از این تخم مرغ‌ها در زمان امپراطوری پسرش نیکولاس دوم «Nicholas II» به این خاندان سلطنتی تحویل داده شد. او نیز سالانه یکی از آنان را به مادر و دیگری را به همسرش می‌داد.

انقلاب روسیه منجر به اعدام نیکولاس دوم و در واقع آخرین پرنس روسیه و دیگر خانواده‌های رومانوف شد. پس از مرگ آن‌ها, این ۵۰ تخم مرغ بعنوان یکی از ۳۰ گنجینه گمشده شناخته شده و احتمالاً در حال آماده در اختیار کلکسیونرهای خصوصی در نقاط گوناگون جهان قرار دارد.

۲۵- جام ژول ریمه
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

جام طلای ژول ریمه, در واقع همان کاپ جام جهانی هست! او ایده‌پرداز طرح برگذاری جام جهانی فوتبال بود و بعد از برگذاری نخستین دوره جام جهانی در سال ۱۹۳۰, این کاپ قهرمانی کهه «جام ژول ریمه» اسم داشت, به تیم برنده اهدا شد. این کاپ توسط آبل لافلئور «Abel Lafleur» ساخته شد و طی سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ به تیم‌های پیروز این تورنمت اهدا می‌شد و شکل و شمایل آن با ظاهر امروزی جام جهانی متفاوت بود.

بر زمینه قوانین فیفا «FIFA», نخستین تیمی که بتواند ۳ مرتبه عنوان قهرمانی کاپ ژول ریمه را کسب کند, صاحب مادام العمر آن خواهد بود. این رخداد در سال ۱۹۷۰ به وقوع ضمیمه و تیم ملی برزیل توانست برای سومین بار این کاپ را به خود اختصاص دهد. بعد از آن, کاپ ژول ریمه به برزیل منتقل و کاپ دیگری برای قهرمان جام جهانی ساخته شد.

در سال ۱۹۸۳ این کاپ از ریو دو ژانیرو «Rio de Janeiro» به سرقت رفت و از آن زمان تا به حال دیگر هیچ اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. گفته می شود که سارقین احتمالاً این کاپ را ذوب کرده و بعد آن را به فروش رسانده‌اند. در سال ۲۰۱۵ یک مرکز خبری گزارش داد که پایه سنگی اصلی کاپ ژول ریمه در زیرزمین مرکز فیفای کشور سوئیس یافت شده هست. این پایه سنگی تا سال ۱۹۵۴ در حال بهره گیری بود تا زمانی که یک پایه جدید برای این کاپ ساخته شد.

۲۶- گنجینه نمرود
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

شهر باستانی نمرود در عراق امروزی واقع شده و پایتخت آشوریان در زمان امپراطوری آشور-ناصیر-پال دوم «Ashurnasirpal II» طی سال‌های ۸۸۹ تا ۸۵۹ پیش از میلاد بود. او قصر جدیدی را در نمرود با امکانات جدیدی احداث کرد. رویدادهای جدید, روزگار خوشی را برای این ناحیه رقم نزده هست. گروه تروریستی گروه تروریستی داعش این شهر باستانی را در ژوئن ۲۰۱۴ به تصرف گرفته و تا نوامبر ۲۰۱۶ آن را تحت سلطه خود قرار داده بودند.

تا آن زمان, گروه تروریستی داعش بخش‌هایی از شهر را منفجر کرد و خرابی‌های بسیاری را به بار آورد. بعد از بازپس‌گیری این شهر, تاراج‌ها شروع شد؛ چرا که بازرسی ‌های امنیتی در وضعی بحرانی نامطلوب داشت. شمار زیادی از گنجینه‌های نمرود نابود شده‌اند و تعدادی از آنان نیز امکان بازسازی دارند. با این حال بخش‌های بسیاری هم‌حالا در بازار سیاه خرید و فروش می شوند.

۲۷- دوربین گمشده جرج مالوری
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

جرج مالوری «George Mallory» و اندرو ایروین «Andrew Irvine» اسم دو کوهنورد انگلیسی بود که در تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۲۴ و در زمان نزدیک شدن به قله اورست مفقود الاثر شدند! گفته میشود که احتمالاً وقوع یک طوفان بزرگ آنان را به کام مرگ کشانده باشد. در سال ۱۹۵۳, یک تیم کوهنوردی به سرپرستی ادموند هیلاری «Edmund Hillary» توانستند

به قله اورست صعود کنند. یک سئوال بزرگ این بود که آیا مالوری و ایروین پیروز به صعود شده بودند یا خیر؟ پیکر مالوری در سال ۱۹۹۹ کشف شد و شواهد نشان می‌داد که سقوط خاطر اصلی مرگ وی بوده هست.اگر گروه‌های اکتشافی بتوانند وی را نیز پیدا کنند, شاید دوربین او هم پیدا خواهد شد. اگر فیلم موجود در این دوربین هنوز تندرست باقی باقیمانده باشد,

میتوان به یک سوال بسیار مهم جواب داد: چه کسی برای نخستین بار توانست به قله اورست صعود کند؟ آیا این دو کوهنورد انگلیسی, پیش از مرگ توانسته بودند به قله برسند یا این که اتفاقی وخیم آن‌ها را از این فرمایش محروم ساخته بود؟

۲۸- نقاشی لدا و قو
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

نقاشی لدا و قو «Leda and the Swan» صحنه‌ای اساطیری و باستانی را نمایش می‌داد. جای که خدای زئوس با تبدیل شدن به یک «قو» به همخوابگی با لدا می پردازد. میکل آنژ بعنوان هنرمند مشهور ایتالیایی که طی سال‌های ۱۴۷۵ تا ۱۵۶۴ می‌زیست, آفریننده این اثر هنری بود. این نقاشی نیز امثال

سایر موارد موجود در فهرست ۳۰ گنجینه گمشده جهان, گم و یا به سرقت رفته هست. در حال آماده تنها نسخه‌هایی کپی از این نقاشی در دسترس میباشند که نمای آن را به شکلی تماما عریان به عکس کشیده‌اند. هنوز خاطر گم شدن این نقاشی مشخص نیست, اما از ۵۰۰ سال گذشته تا به امروز, تعدادی از نقاشی‌های حاوی هنر برهنگی به دلایل نامعلومی نابود شده‌اند.

۲۹- زندگی ژنرال ویا
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

زندگی ژنرال ویا «Life of General Villa» اسم یک فیلم گمشده هست که زندگینامه فرانسیسکو پانچو ویا «Francisco “Pancho” Villa» را به عکس میکشد. ژنرال ویا طی سال‌های ۱۸۷۸ تا ۱۹۲۳ زندگی میکرد و در چندین جنگ در مقابل رهبران کشور مکزیک حضور داشت. با وجود آنکه این فیلم تا حد بسیاری حالت خیالی

به خود گرفته بود, باز هم نبردهای زندگی حقیقی نژرال ویا را تشریح میکرد. ژنرال ویا خودش قراردادی را با کمپانی فیلم‌سازی میوچوال «Mutual Film Corporation» امضا کرد تا در ازای به عکس کشیده نبردهای او و یارانش, در بخشی از درآمد حاصل از فروش نیز سهیم شود. با وجود این که فیلم مذکور برای نمایش عمومی عرضه شد,

در حال آماده هیچ اثری از آن نیست. نیروهای ژنرال ویا مدتی بعد از عرضه این فیلم, به نیومکزیکو پیوسته و گروهی از آمریکایی‌ها را به قتل رساندند و همین فرمایش ژنرال را به دشمن کشور آمریکا تبدیل می کرد. یک عملیات نظامی آمریکایی به کشور مکزیک در سال ۱۹۱۶ برای دستگیری او ناکام ماند, اما او در سال ۱۹۲۳ در نهایت ترور شد.

۳۰- نخستین فیلم بلندمدت جهان
گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ

«داستان گروه کلی» «Story of the Kelly Gang» که در سال ۱۹۰۶ در استرالیا عرضه شد, نخستین فیلم بلندمدت در تاریخ سینمای جهان بود. این فیلم ۱ ساعته, داستان جالبی از «ند کلی» «Ned Kelly» و گروهش را در قرن نوزدهم روایت می کرد.
این فیلم موفقیت‌های بسیاری را نصیب خود فرآوری.

«داستان گروه کلی» در روز بوکس ملبورن در سال ۱۹۰۶ به نمایش درآمد و مخاطبان بسیاری را از سراسر کشور جذب کرد. تا اواخر سال ۱۹۰۷ این فیلم در نیوزلند و انگلستان هم به نمایش درآمد.اما تبعات بدی که این فیلم برای مخاطبین آن در پی داشت, به هیچ وجه پیش‌بینی نمی‌شد! در ماه می سال ۱۹۰۷, پنج طفل محلی در شهر ویکتوریا به یک استودیوی عکاسی وارد شده و با گروگان‌گیری دانش‌آموزان مدرسه دست به سرقت پول‌های آن زدند.

بدبختانه امروزه هیچ اثری از این فیلم باقی نمانده و در دهه ۷۰ میلادی گفته می‌شد که تنها چند عکس از آن باقی باقیمانده هست. کشف برخی از قطعات این فیلم و اتصال آنان به همدیگر توانسته یک چهارم از آن را بازسازی کند, اما هنوز بخش اعظمی از نخستین فیلم بلندمدت جهان به شکلی گمشده باقی باقیمانده هست.

نوشته گنج های عظیم گم شده در طول تاریخ اولین بار در سایت تفریحی و سرگرمی پارس ناز. پدیدار شد.

دانستنی ها

منتشر شده در:سایت تفریحی بیا تو تفریح

به اشتراک بگذارید...

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار