تبلیغات

ساخت دودکش بزرگ در چین برای جذب آلودگی هوا

بر اساس گزارش های منتشر شده کشور چین که مدت طولانی است از بدترین نمونه های مه دود در دنیا آسیب دیده است حالا دولت چین دو میلیون دلار در نمونه‌ اولیه‌ سیستم پالایشی با هدف کاهش اثرات مه دود در مناطق شهری، سرمایه گذاری کرده است.

ساخت دودکش بزرگ در چین برای جذب آلودگی هوا

ساخت دودکش بزرگ در چین برای جذب آلودگی هوا

به گزارش اولی ها: حالا، دولت این کشور می‌خواهد برای رفع این مشکل کاری کند. مقامات چین در کنار دیگر تلاش هایی که به منظور پاکسازی محیط زیست در جریان است، مبلغ ۲ میلیون دلار به نمونه‌ اولیه سیستم پالایشی تخصیص داده اند که می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

دودکش ۱۸.۲ متری در شهر شی‌آن ساخته شده است و با بهره بردن از نور خورشید، ذرات سمی را پالایش و هوای پاک را از خود خارج می کند.

این دودکش در بالای یک ساختمان باز قرار گرفته است. پنجره های شیشه ای پشت بام با تابش خورشید حرارت می بینند و گرم می شوند و این سبب گرم شدن هوا و بالا رفتنش به‌سمت قاعده‌ برج می شود. هوا پیش از خروج از دودکش، توسط چندین فیلتر صنعتی از قاعده‌ برج به سمت دهانه آن حمل می شود.

سائو جانجی، مدیر پروژه، نخستین آزمایش های سازه را در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ انجام داده است. آلودگی هوا در فصل زمستان و در این ماه به اوج خود می رسد. در این آزمایش، ابزاری که توانایی اندازه گیری حضور ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون را داشت، در بالای برج و ۱۰ ایستگاه دیگر در سراسر منطقه ای به وسعت ۱۰ کیلومتر مربع قرار داده شد.

نتایج آزمایش هنوز منتشر نشده و به‌دقت مورد بازبینی قرار نگرفته است؛ اما گزارش های اولیه مشخص کرده اند که دودکش بین ۵ تا ۸ میلیون متر مکعب هوای پالایش‌شده را به صورت روزانه از خود خارج می‌کند. دستگاه های کنترل نزدیک به محل، ذرات معلق را ۱۹ درصد کمتر از دیگر بخش‌های شهر ثبت کرده اند.

هنوز درباره‌ مسائل مالی این پروژه شک و تردید وجود دارد. سائو به این نکته اشاره می کند که برای هدف قرار دادن مه دود در مراکز شهری به آرایش حدود ۶ برج نیاز است؛ ولی گران تمام شدن ساخت و نصب‌ سازه ها، مانعی بر سر راه این پروژه محسوب می شود. براساس گزارشی از Nature، سائو همچنین ادعا می کند هزینه های جاری برای برنامه آزمایشی ممکن است به ۳۰ هزار دلار در سال برسد.

نیل دوناهو، استاد مهندسی شیمی، سیاست گذاری عمومی، شیمی و مهندسی در دانشگاه کارنگی ملون، به Nature گفت: در ارتباط با ظرفیت های این پروژه برای پالایش پیش سازهای ذرات معلق، مانند گاز دی اکسید گوگرد، پرسش های بسیاری باقی است که باید پاسخ داده شوند.  

پرسشی که بیشتر جلب توجه می کند این است که آیا تأثیر زیست محیطی تولید این سازه ها، مزیت های این طرح را بیشتر توجیه خواهد کرد؟ اگر پاسخ به این پرسش منفی باشد، ممکن است صرف کردن توان و منابع برای پروژه ها یا ایده هایی دیگر، بهتر باشد.

همچنین بخوانید: حادثه برای محسن یگانه حین اجرای کنسرت در رامسر

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار