تبلیغات

«فرهنگ پخت نان لواش»، جهانی شد

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد: «فرهنگ پخت نان لواش» به عنوان دومين پرونده چندمليتى ايران ثبت جهانى شد.

به گزارش ایسنا، فرهاد نظری گفت: در يازدهمين اجلاس بين‌الدول ميراث ناملموس، پرونده "فرهنگ پخت نان لواش" مطرح و پس از بحث و بررسى طولانى به ثبت رسيد که با ثبت اين پرونده، ميراث ناملموس جهانى ايران به يازده عنوان رسيد.

او ادامه داد: اين پرونده به طور مشترك بين كشورهاي ايران، آذربايجان، قزاقستان، قرقيزستان، و تركيه ثبت شد.

به گفته وی؛ همچنین در سال ٢٠١٤ «نقش فرهنگى لواش» توسط ارمنستان ثبت شد. ارمنستان خواستار تغييراتى در خصوص پرونده مشترك لواش شد. پنج كشور تدوين كننده‌ى پرونده لواش و ارمنستان و دبيرخانه يونسكو تفاهم كردند كه جمهورى اسلامى ايران به عنوان كشور مورد وثوق همه اعضاى مذكور نقش هدايت و راهبرى موضوع را برعهده گيرد.

نظری تاکید کرد: پس از بررسى‌هاى كارشناسى با مسئوليت هيأت نمايندگان ايران، در نهايت پرونده "فرهنگ پخت نان لواش" ثبت شد.

او گفت: پرونده‌هاى چندمليتى بر اساس ريشه‌ها و مشتركات فرهنگى تشكيل مي‌شود و باعث تقرب فرهنگ‌ها و گفت‌وگو و صلح مي‌شود. يونسكو كشورها را به تدوين پرونده هاى مشترك ترغيب مى‌کند.

وی که در این اجلاس حضور دارد، اظهار کرد:در اين اجلاس دو پرونده چندمليتى از ايران «نوروز» و «فرهنگ پخت نان لواش» به ثبت رسيد.

نوروز قبلاً در سال ٢٠٠٩ با همكارى هفت كشور ثبت شد. در اين اجلاس پنج كشور افغانستان، تاجيكستان، تركمنستان، عراق، و قزاقستان به پرونده نوروز افزوده شدند و اين پرونده مجدداً به شماره و تاريخ جديد و با عضويت دوازده کشور و با مدیریت ایران به ثبت رسید.

او تاکید کرد: نمايندگان ایران در اين اجلاس احمد جلالى سفير ايران در يونسكو، محمدحسن طالبيان معاون ميراث فرهنگى كشور، فرهاد نظرى مديركل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياى ميراث معنوى و طبيعى، مينا عميدزاده رئيس گروه ميراث ناملموس، شروين گودرزى كارشناس ميراث ناملموس و شبان ميرشكرايى كارشناس ميراث ناملموس هستند. همچنین على بحرينى سفير جمهورى اسلامى ايران در اتيوپى و محمدامين مقرب كارشناس سفارت هيأت نمايندگان ايران را همراهى مى كنند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار