تبلیغات

صنایع کرمان با بی آبی چه می‌کنند؟

با توجه به اینکه کرمان یک منطقه خشک به حساب می‌آید و جزو شهرهای کم آب کشور به شمار می‌رود، به تازگی در برخی شهرستان های این استان، کارخانه‌های فولاد در آستانه بهره برداری اند.

تحریریه پارسینه: با توجه به اینکه صنایع احتیاج به آب کافی دارند و این موضوعی اساسی در اکثر صنایع خصوصا صنعت فولاد به شمار می‌رود؛ چگونگی وجود این صنایع را در کرمان از مدیر عامل میدکو (سازمان توسعه صنایع و معادن ) جویا شدیم. علی اصغر مدیرعامل میدکو پورمند در پاسخ به پرسش پارسینه مبنی براینکه کرمان منطقه ای است که از کمبود آب رنج می‌برد چگونه در این منطقه می توان صنعت فولاد را در خود جای دهد و بدون مشکل به کار خود ادامه دهد، گفت: از گذشته تاکنون بحث آب مساله مهمی بوده و همچنان وجود دارد. این موضوع در ایران و سایر کشورهای دیگر همواره بحث حائذ اهمیتی بوده، هست و خواهد بود. او تصریح کرد: به دلیل اینکه توسعه ما از معدن آغاز می‌شد و بخاطر وجود مواد معدنی بسیار در کرمان در این حوزه سرمایه گذاری کردیم.

پورمند با بیان اینکه کرمان منطقه کم آبی است،گفت: نقشه احداث کارخانه‌ها  پراکنده است و  تنها در یک نقطه مستقر نیستند. در بردسیر و در منطقه کاظم آباد کرمان و در زرند قرار گرفتیم و تامین آب را آسان کردیم. به همین دلیل مشکل کم آبی کمرنگ تر می‌شود. زمانی که کارخانه‌ها پراکنده می شوند تامین آب برای آنها نیز راحت تر صورت می‌گیرد. همچنین سفره های آب زیر زمینی را می‌توان به خوبی شناسایی  کند. 

مدیر عامل میدکو خاطرنشان کرد: بیشترین میزان بهره وری و استفاده از آب است در کنسانتره هاست و بعد به فولاد می رسد. گندله ها به میزان زیادی احتیاج به آب ندارد. پروژه مس نیز به همین صورت است.از سوی دیگر برای تامین آب کارخانه‌ها چاه جدیدی احداث نکردیم و آب از طریق چاه‌های قدیمی که خریداری شد تامین می‌شود. 

او با اشاره به اینکه مصارف صنعتی آب در کشور رقم بالایی ندارد، گفت: ما هنوز کشور صنعتی محسوب نمی شویم که میزان مصرف آب در حوزه صنایع ما بالا باشد. بیشترین مصرف صنعتی آب مربوط به حوزه کشاورزی می شود و حتی در بخش خانگی هم نیست. بنابراین صرفه جویی باید در بخش کشاورزی صورت گیرد.

صنایع کرمان چگونه با مشکل کم آبی کنار آمده اند؟

بهره وری مناسب از آب در پروژه های میدکو

پورمند اذعان داشت: در راستای بالا بردن بهره وری استفاده از آب تاسیسات جدیدی راه اندازی کردیم و از یک آب دو بار استفاده می کنیم و با شبکه آب و فاضلاب کرمان قرارداد ۴۰۰ لیتر بر ثانیه بستیم و به تدریج از آن آب بعد از تصفیه استفاده می کنیم.

او تصریح کرد: آب و فاضلاب شبکه بسیار مهمی است یکی از منابع ما در شهر کرمان سطح آب زیر زمینی بالا است و یکی مشکلات شهر همین است. در برخی مواقع نمی دانند با این اب چه باید  بکنند چون کرمان زمینی دارد که زمانی که آب به آن نفوذ میکند به  لایه ها و طبقات  بعدی نفوذ نمیکند. بنابرین باید به جایی برود و مصرف شود که به همین دلیل ما ان را مصرف میکنیم.

دچار مشکل آب نمی شویم

مدیرعامل میدکو با اشاره به اینکه دو بحرانی که در آینده  دنیا با آن مواجه می‌شود در خصوص مواد اولیه و آب است، اظهار کرد: در پروژه انتقال آب از خلیج فارس حضور نداریم و انتخاب ها دقیق بود و دچار مشکل آب نخواهیم شد. اینکه به بردسیر رفتیم برای اجرای پروژه فولاد به دلیل آن بود که این شهر نسبت به سایر شهرهای کرمان وضعیت آب بهتری دارد. 

پورمند با بیان اینکه که اکنون به مواد اولیه وصل شده ایم، گفت: جلال آباد ذخیره ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تن است عیار پایین آن در فرآوری خوب جواب داده است کنسانتره جلال آباد زرند با عیار ۶۸ درصد یکی از بهترین کنسانتره های کشور است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار