تبلیغات

فروش سهام بزرگترین شرکت نفتی روسیه برای جبران کسری بودجه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که فروش سهام بزرگترین شرکت نفتی روسیه "روسنفت" به ارزش بیش از 11 میلیارد دلار به شرکت منابع طبیعی گلنکور اینترنشنال و یک صندوق ذخیره ارزی در قطر، بزرگترین قرارداد خصوصی سازی در سال 2016 است.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از Russia Today، رئیس جمهور روسیه با اشاره به فروش سهام روسنفت در دیدار با ایگور سچین، مدیر عامل این شرکت گفت: " این بزرگترین قرارداد خصوصی سازی و بزرگترین خرید و فروش در بخش نفت و گاز جهان در سال 2016 است." در این دیدار، ولادیمیر پوتین و ایگور سچین در مورد نتایج حاصل از قرارداد خصوصی شدن بخشی از سهام شرکت روسنفت گفتگو کردند.فروش سهام بزرگترین شرکت نفتی روسیه برای جبران کسری بودجه

سچین، پوتین را از بسته شدن فروش بستۀ این سهام مطلع ساخت و گفت با این قرار داد و همچنین در آمدی که از شرکت نفت باشنفت روسیه توسط روسنفت در ماه اکتبر حاصل شده، در مجموع بیش از یک تریلیون روبل (17.5 میلیون دلار) عاید دولت خواهد شد. 

پس از تحریم های دولت های غربی علیه دولتمردان و بازرگانان روسیه در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال 2014، و همچنین کاهش قیمت نفت، اقتصاد وابسته به صادرات روسیه دچار رکود سختی شد و این کشور با کسری شدید بودجه مواجه است.

امضای این قرار داد توسط کرملین، در راستای اقداماتی برای مقابله با بزرگترین کسری بودجۀ روسیه از سال 2010 صورت گرفته. هدف اولیه این بود که روسیه کسری بودجه خود را به 3 درصد از تولید ناخالص داخلی تقلیل دهد، اما سازمان های مختلف برآورد کردند که کسری بودجه امسال به 3.6 تا 3.9 درصد خواهد رسید، و در سال آینده کم کم به  3.1 درصد کاهش می یابد، تا اینکه در سال 2018 به 2.2 درصد برسد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار