تبلیغات

کی قرار است از پژو ۴۰۵ محبوب دل بکنیم؟

کی قرار است از پژو ۴۰۵ محبوب دل بکنیم؟

مجموعه: علمی و تکنولوژی تعداد بازدید: 2 views

کی قرار است از پژو ۴۰۵ محبوب دل بکنیم؟

تولیدکننده سال‌ها یک محصول را با اندک اصلاحاتی تولید می‌کند، چون تقاضا و بازار فروش خوبی برایش وجود دارد و منطق اقتصادی می‌گوید دلیلی ندارد تولید یک محصول پرفروش را کنار بگذارد. مصرف‌کننده قشر ضعیف یا متوسط هم که نگاهش به خودرو، بسان قلکی است که ممکن است هر زمان به پولش نیاز پیدا کند و به فروش احتمالی و روز مبادای خودروی خود در آینده نزدیک فکر می‌کند، به این می‌اندیشد خودرویی بخرد که هنگام فروش در بازار دست دوم به التماس مشتریان نیفتد ؛ البته خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و تعمیرکاران آشنا به تعمیر احتمالی خودروی نه‌چندان با کیفیت هم نکته مهمی است.

نتیجه این دور باطل، همین می‌شود که حدود بیش از ۳۰ سال پس از پایان رسمی تولید نیسان جونیور در ژاپن، این خودرو در قبای آبی‌رنگ، در ایران جان تازه می‌گیرد و تا سه دهه بعد فروش عالی را تجربه می‌کند! اتفاق مشابهی که برای پیکان هم افتاد و در یک جشن ملی با سلام و صلوات عاقبت ما و ایران‌خودرویی‌ها از تولید و خریدش به زور دولت دست کشیدیم و راهی موزه‌اش کردیم. پراید و پژو ۴۰۵ هم اکنون وضع مشابهی را تجربه می‌کنند.

پژو ۴۰۵، محصول طراحان زبردست پنینفارینا در ایتالیا و از خوشنام‌ترین محصولات خودروسازی فرانسوی پژو، ۲۹ سال پیش در سال ۱۹۸۸ عنوان خودروی برگزیده اروپا را از آن خود کرد. ورود ۴۰۵ به ایران در قالب نوسازی ناوگان تاکسیرانی در اوایل دهه ۷۰، تحولی در خودروسازی کشورمان به وجود آورد. بازار استقبال کم‌نظیری نشان داد و ایران خودرو هم با تلاش بسیار این خودرو را با قطعات ایرانی و در مقاطعی با لوازم چینی راهی بازار کرد. این روزها اگر به دوردست‌ترین نقاط کشور سفر کنیم هم می‌بینیم که پراید و پژو ۴۰۵ و نیسان آبی، حاکمان بی‌چون و چرای خیابان‌ها هستند.

با این حال وقتی به فکر بازنشسته کردن ۴۰۵ نیستیم و در ده سال اخیر می‌بینیم حوادث فنی متعدد و آتش‌سوزی‌های گسترده و قفل‌شدن درهای این خودرو هنگام وقوع آتش‌سوزی، به درگذشت جمع زیادی از هموطنانمان می‌انجامد، خوب است صدای خستگی این خودروی فرانسوی را با وضوح بیشتری بشنویم. تا کی قرار است این خودرو را بخریم و ایران‌خودرو هم چون فروش دارد تولیدش کند؟ اگر فکر می‌کنیم ما شایسته سوارشدن بر به‌روزترین و ایمن‌ترین خودروها هستیم، یک جا باید به این چرخه باطل پایان دهیم. «نه» بزرگ بازار به خرید ۴۰۵، روشن‌ترین پیام برای خودروسازانی خواهد بود که چیزی جز منطق بازار را عامل تعیین‌کننده در معادلات خود نمی‌دانند. آنها قطعا مجبور خواهند شد جایگزین جوان و شایسته‌ای برای ۴۰۵ خسته معرفی کنند.

کاظم کوکرم

منبع مطلب : بروزها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار