تبلیغات

عوامل سفید شدن مو و راه های پیشگیری و درمان آن

عوامل سفید شدن مو و راه های پیشگیری و درمان آن

عوامل سفید شدن مو و راه های پیشگیری و درمان آن

هنگامی که پیر می شوید سفید شدن موهای شما غیر عادی نیست. موهای شما به عنوان یک فرد جوان ، باید قهوه ای ، سیاه ، قرمز یا بلوند باشد. حالا که پیرتر شده اید ، ممکن است متوجه نازک شدن در قسمت های خاصی از سر خود شوید ، یا موهای شما از رنگ اصلی آن به خاکستری یا سفید تغییر کند.

عوامل سفید شدن مو – علت سفیدی زودرس مو

موهای سفید در افرادی که رنگ مو تیره تری دارند ، بیشترنمایان میشود. اگرچه موهای سفید مشخصه پیر شدن است ، اما رشته موهای بی رنگ می توانند در هر سنی ظاهر شوند، حتی در حالی که هنوز در دبیرستان یا دانشگاه هستید.

عوامل سفید شدن مو – تاثیر ژنتیک در سفیدی مو

ژنتیک شما نقش مهمی ایفا می کند. اگر در سنین کم متوجه موهای سفید شده اید ، به احتمال زیاد والدین یا مادربزرگ و پدربزگتان در سنین پایین نیز موهای خاکستری یا سفید داشته اند. شما نمی توانید ژنتیک را تغییر دهید. اما اگر موهای خاکستری خود را دوست ندارید ، می توانید موهای خود را رنگ کنید.

عوامل سفید شدن مو تاثیر استرس در سفید شدن مو

هر کسی در زندگی روزمره با استرس سروکار دارد. استرس پیامدهایی دارد مثل:

– مشکلات خواب

– اضطراب

– تغییر در اشتها

– فشار خون بالا

استرس می تواند روی موهای شما تأثیر بگذارد. بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد رشته موهای سفید خود شدید ، فشار روانی تقصیر دارد.

عوامل سفید شدن مو  – سفیدشدن موها به دلیل بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی می تواند باعث سفیدی زودرس مو شود. این در شرایطی است که سیستم ایمنی بدن به سلولهای خود حمله می کند. در مورد آلوپسی و ویتیلیگو ، سیستم ایمنی بدن می تواند به مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه شود.

عوامل سفید شدن مو  اختلال تیروئید و تاثیر آن بر سفیدی مو

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید ، مثل پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید ممکن است باعث سفیدی زودرس موها شود. تیروئید غده پروانه ای است که در پایه گردن شما قرار دارد. به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن مانند متابولیسم کمک می کند. سلامت تیروئید شما همچنین می تواند در رنگ موهای شما تأثیر بگذارد. تیروئید پرکار یا کم کار باعث می شود بدن شما ملانین کمتری تولید کند.

عوامل سفید شدن مو  – سفید شدن مو به دلیل کمبود ویتامین B12

سفید شدن مو در سنین پایین می توانند کمبود ویتامین B-12 را نشان دهند. این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد. این ویتامین انرژی به شما می دهد، و به رشد سالم و رنگ مو کمک می کند.

کمبود ویتامین B-12 با بیماری به نام کم خونی خطرناک همراه است، یعنی زمانی که بدن شما قادر به جذب کافی از این ویتامین نیست. بدن شما به ویتامین B-12 برای گلبولهای قرمز خون سالم ، که اکسیژن را به سلولهای بدن ، از جمله سلولهای مو ، منتقل می کند ، نیاز دارد. کمبود این ویتامین می تواند سلولهای مو را تضعیف کرده و بر تولید ملانین تأثیر بگذارد.

عوامل سفید شدن مو  – تاثیر منفی سیگار کشیدن بر مو

بین سفیدی زودرس مو و سیگار کشیدن ارتباط خاصی وجود دارد. تحقیقات نشان میدهد “شروع موهای خاکستری قبل از 30 سالگی و سیگار کشیدن” به هم ربط دارند و همینطور سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود اثرات طولانی مدت می تواند فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی مو تأثیر بگذارد. سیگار کشیدن رگهای خونی را محدود می کند ، که می تواند باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو شود و باعث ریزش مو شود. حتی ، سموم موجود در سیگار می توانند به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های مو آسیب برساند و باعث سفید شدن زودرس موها می شود.

عوامل سفید شدن مو – روش جلوگیری از سفیدی زودرس مو

اگر مشکل ژنتیک باشد ، هیچ کاری نمیشود انجام داد تا از تغییر رنگ یا جلوگیری دائمی تغییر رنگ جلوگیری کرد. اگر به مشکل سلامتی شک دارید ، با پزشک مشورت کنید تا ببینید که آیا بیماری زمینه ای باعث سفیدی زودرس مو می شود یا خیر. اگر مشکل اساسی را درمان کنید، ممکن است رنگدانه برگردد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. اگر تیروئید باعث ایجاد موهای سفید شود، ممکن است پس از هورمون درمانی دوباره رنگدانه ها برگردند. خوردن قرص ویتامین B-12 برای رفع مشکل نیز ممکن است سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشد و رنگ طبیعی شما را برگرداند. اگر موهای سفید در نتیجه استرس یا سیگار کشیدن رخ دهد، هیچ مدرکی برای پشتیبانی از بازگشت رنگدانه بعد از ترک سیگار یا کاهش استرس وجود ندارد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار