تبلیغات

CTR در سئو چیست + ترفندهای افزایش نرخ کلیک

بهینه سازی نرخ کلیک یا CTR در سئو یک شاخص کلیدی در بازاریابی دیجیتال است که رابطه بین تعداد بازدیدها و تعداد کلیک‌های یک سایت را نشان می‌دهد.

در مجموع این معیار میزان کارآیی یک سایت را نشان می‌دهد و درصد کاربرانی که پس از مشاهده ی لینک شما برروی آن کلیک نیز کرده اند را نشان می‌دهد. در نتیجه، CTR معیار مهمی‌برای ارزیابی و بالا آوردن سایت در گوگل است

 CTR در سئو چگونه محاسبه می‌شود؟

اگرچه CTR یک معیار بسیار مهم است، اما محاسبه آن ساده و سریع است. کافیست تعداد دفعات کلیک یک آگهی را بر اساس تعداد بازدیدهای ثبت شده تقسیم کنید.

به عنوان مثال اگر صفحه شما 6000 بار توسط کاربران مشاهده شده باشد و 60 بار بر روی آن کلیک شده باشد، نرخ کلیک شما 1% است. همه می‌دانند که رتبه بندی شماره 1 بسیار بهتر از رتبه بندی شماره 10 است. چرا؟ نرخ کلیک بالا یکی از علائم اصلی در این قضیه است.

CTR همیشه به عنوان یک معیار مهم برای SEO در نظر گرفته شده است. نرخ کلیک از سال 2014 به بعد به عنوان یکی از محبوب ترین قسمت‌های سئو معرفی شد.

افزایش نرخ کلیک

چرا CTR در سئو مهم است؟

اهمیت CTR از توانایی آن در ارائه بینش ارزشمند به تجارت و تبلیغات برای ارائه به کاربران است. در تعیین اینکه کدام تبلیغات یا محتواها بازدید بیشتری دارند و کدام یک مفید نیستند، کمک می‌کند.

بیایید مثالی بزنیم. اگر دو تبلیغ برای خدمات خود قرار داده اید و یکی از آنها CTR بسیار کمی‌نسبت به تبلیغ دیگر دارد، پس می‌دانید کدام نوع تبلیغات مشتریان را به سمت سایت شما ترغیب می‌کند. کیفیت تصاویر، محتوای خوب، کلمات کلیدی و بسیاری از عوامل دیگر روی CTR شما تأثیر می‌گذارد.

بنابراین اگر به دنبال ایجاد سایت و محتوای خوب هستید، نرخ کلیک یک منبع مهم است. با استفاده از آن، می‌توانید متوجه این شوید که کدام محتوا بیشتر توجه کاربر را جلب کرده و منجر به کلیک کردن وی بر روی پیوند می‌شود.

این معیار به شما امکان می‌دهد تا کارایی واقعی استراتژی‌های خود را درک کنید، اساساً بهترین روش برای ارزیابی اینکه آیا استراتژی شما به درستی اعمال می‌شود یا برعکس، است.

CTR در سئو یک معیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند مشتریان خود را درک کنید و به شما می‌گوید هنگام تلاش برای دستیابی به مخاطبان خود چه عواملی تاثیر گذار هستند و چه عواملی چندان مهم نیست.

CTR پایین می‌تواند نشان دهد که مخاطب اشتباهی را هدف قرار داده اید یا اینکه به اندازه کافی قانع کننده به زبان او صحبت نمی‌کنید تا بتوانید او را متقاعد به کلیک کردن کنید.

با این حال، توجه داشته باشید که نرخ بالای کلیک همیشه علامت مثبتی نیست. اگر محتوای شما کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار ندهد، یا کپی باشد و در نهایت برای بازدید کننده مفید نباشد، ممکن است در نهایت وقت زیادی را صرف محتوایی کنید که برای کاربر به درد بخور نیست.

آیا CTR بر SEO تأثیر می‌گذارد؟

رتبه شما در موتورهای جستجو تا حدی بر اساس محبوبیت سایت شما است و محبوبیت با بازدید از صفحه به دست می‌آید. هرچه نرخ کلیکِ شما بیشتر شود  یا به عبارت دیگر CTR شما بالاتر باشد، موتور جستجو ارزش آن را بالاتر می‌داند.

بنابراین صفحه شما به طور طبیعی رتبه بالاتری خواهد داشت. پس نرخ کلیک بالاتر برابر با سئوی خوب است.

ترفندهای افزایش CTR

نرخ کلیکِ ما بالا است یا پایین؟

در عمل هرچه CTR شما بالاتر باشد برای کسب و کار شما بهتر است. به طور کلی، نرخ کلیک 3٪ یا بیشتر رضایت بخش تلقی می شود. برای ارزیابی بالا یا پایین بودن این معیار، باید علاوه بر تجربه تبلیغات، بخش تجاری خود و عملکرد رقبا را نیز در نظر بگیرید.

مقایسه اصلی باید با CTR رقبای شما برای یک کلمه کلیدی خاص باشد. به هر حال، نرخ کلیک پایین تر از  رقبا به این معنی است که Google صفحه شما را نسبت به سایرین کمتر مرتبط می داند.

بنابراین، CTR  اگر 3% باشد می تواند در شرایط عادیلی خوب تلقی شود و بی فایده است اگر، نرخ کلیک کلی رقیب مستقیم شما در حدود 5٪ باشد. بنابراین، تعیین مقدار رضایت بخش مستقیماً به عملکرد سایت شما در رابطه با تبلیغات رقبا بستگی دارد.

چگونه CTR در سئو را بهبود دهیم؟

اکنون که میزان نرخ کلیک را توضیح دادیم، بیایید نگاهی به روش‌های مختلفی بیندازیم که می‌توانید برای افزایش نرخ کلیک از آن‌هااستفاده کنید.

بهینه سازی CTR در سئو همه چیز در مورد ظاهر، محتوا، ارزش و هدف قرار دادن افراد مناسب است. حتی اگر یک عنوان جذاب با ارزش و شگفت انگیز ایجاد کنید، ممکن است در نهایت باز هم نرخ کلیک تان پایین تر از متوسط ​​باشد. به این دلیل که در قسمت‌های دیگه اشتباهی داشتید.

نرخ کلیک نقاط قوت و ضعف موارد زیر را نشان می‌دهد:

برچسب عنوان

توضیحات متا

URL

خوب بودنِ محتوا

تصاویر

طراحی سایت

عناصر CTA

کلمات کلیدی هدفمند

روند پرداخت برای خرید محصول

بهینه سازی عناوین

بی شک اولین چیزی که کاربر بعد از جستجوی خود می‌بیند، عنوانِ یک محتوا است. پس باید انتخابی خوب و مثمرثمر داشته باشیم تا کاربر پس از خواند عنوان و توضیحات متا ترغیب به کلیک کردن شود.این نکته به گفته ی اکثر کارشناسان اولین مرحله برای CTR در سئو نیز است.

عنوان مون باید جذاب باشه و از کلمات جادویی مانند شگفت انگیز و فوق العاده و اعداد و یا سال استفاده کنیم. به عنوان مثال 5 ترفند فوق العاده تولیدمحتوا در سال 2020.

گوگل 50 الی 60 کاراکتر تگ عنوان یک صفحه را در نتایج جستجو نشان می‌دهد و بقیه را حذف میکند. پس عنوان صفحه شما باید حدود 60 کاراکتر یا کمتر باشد که این شامل کاراکتر فضای خالی هم هست.

نرخ کلیک چیست

توضیحات متای خوب بنویسید

توضیحات متا خلاصه ای از آنچه که محتوای ما عنوان می‌کند را به کاربر می‌دهد پس باید به خوبی و طوری نوشته شود که کاربر کلیک کند. قطعاً نباید این فرصت را از دست بدهید.

برای نوشتن توضیحات متای مناسب باید از 135 تا 140 کاراکتر استفاده کنید. اعداد زیادی در سایت‌های مختلف وجود دارد که ما صحت آن‌ها را تایید یا تکذیب نمی‌کنیم اما استانداردترین عدد همان 135 تا 140 است. از کلمات کلیدی خود در ابتدای عبارت توضیحات متا استفاده کنید.

محتوای اصیل (unique) تولید کنید

از مهم ترین عوامل برای تبدل بازدید به کلیک، محتوای خوب است.اگر شما یک محتوای مفید و جدید تولید کنید که کاربر قبل از آن جایی آن را ندیده باشد، تاثیر بسزایی بر این که کاربر دفعات بیشتری از سایت شما بازدید کند می‌گذارد.

پس قطعا محتوایی که دارای امتیاز با کیفیت بالا است، دارای نرخ کلیک بالایی نیز هست.پس برای افزایش CTR در سئو نیز محتوایی بسازید که اولا کپی نباشد و درنهایت ابهامات کاربر را رفع کند.

از تصاویر استفاده کنید

استقاده از یک تصویر گاهی می‌تواند برابری با هزار کلمه داشته باشد. پس از تصویرهای خوب و بهینه و در عین حال جذاب در محتوای خود استفاده کنید همچنین در نرخ کلیک ارزش قابل توجی دارد.

ارتباط تصویر با کلمات و مطالبی که در اطرافش قرار دارد باعث بهبود رتبه آن در نتایج جستجوی تصاویر گوگل می‌شود؛ بنابراین انتخاب یک عکس مناسب اولین قدم در بهینه سازی تصاویر سایت است.

همچنین، استفاده از نمودار و اینفوگرافیک می‌تواند به انتقال بهتر پیام به کاربران کمک کند. همین ارائه تجربه کاربری خوب، جزوی از بهینه سازی تصاویر سایت شماست و در نهایت به افزایش نرخ کلیک سایت هم کمک می‌کند.

از URL‌های توصیفی استفاده کنید

برای تعریف URL یا همان نشانی اینترنتی خوب نکات زیادی هست، سعی کنید از یو آر ال فارسی استفاده نکنید.برای مثال اگر محتوای شما “CTR در سئو” هست، می‌تونید از What-is-ctr-in-seo  استفاده کنید.

اگرچه URL می‌تواند شامل شماره و کدها باشد، اما بهترین روش استفاده از کلماتی است که کاربران بتوانند آن را درک کنند .نشانی‌های اینترنتی باید واضح و مختصر باشند. با دیدن یک URL، کاربر باید یک نتیجه خوب از آنچه که باید در صفحه انتظار داشته باشد را ببیند.

مخاطبان خود را بشناسید

اگر می‌خواهید CTR خود را بهبود ببخشید، با درک واقعی مخاطبان خود شروع کنید. خود را به جای آن‌هابگذارید. به این فکر کنید که آنها خدمات یا کالای مورد نظر خود را چگونه توصیف می‌کنند. زبان آن‌هارا بیاموزید و نکاتی که شاید از نظر شما مهم ولی از نظر مخاطب چندان مهم نیست را فاکتور بگیرید.

این به معنای واقعی صحبت کردن با مشتریان است. هر تعاملی که با مشتریان خود دارید فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها است. این اطلاعات حیاتی را دست نخورده رها نکنید! بدانید مشخصات مشتری ایده آل شما واقعاً چگونه است و اطمینان حاصل کنید که در هر فرصتی باز هم از آن استفاده می‌کنید.

ترفندهای افزایش نرخ کلیک

افزایش نرخ کلیک با کلمات کلیدی

شما باید روی کلمات کلیدی خود نیز کار کنید. و نکته اصلی این است: خاص بودن. بزارید یه مثال واضح بزنیم. فرض کنید شما برای “موضوع پختن کیک” محتوا تولید کرده اید و افرادی را که برای یادگیری پختن کیک جستجو می کنند را هدف قرار می‌دهید.

کلمه کلیدی “پختن کیک” بسیار گسترده است، اما اگر کلمه کلیدی خود را به “آموزش پختن کیک خانگی” تغیر دهید، مخاطبان بیشتری خواهید داشت. با انتخاب یک کلمه کلیدی متمرکز، ممکن است تعداد بازدیدها و کلیک‌هارا فدا کنید، اما احتمالاً CTR بالاتری خواهید داشت.

پس با کلمات کلیدی طولانی تر می‌توان نرخ کلیک خوبی هم افزایش داد.

در آخر

یک استراتژی کارآمد به طور طبیعی نتایج خوبی را به همراه دارد. این امر دستیابی به رتبه های بالا در موتورهای جستجو را آسان می‌کند.حتما متوجه شدید CTR در سئو چه جایگاه قابل توجهی دارد.

برای انجام این کار، تمام ایده های خود را روی کاغذ بیاورید و برنامه ریزی دقیقی برای افزایش نرخ کلیک داشته باشید و هیچ گاه به کم قانع نشوید و هرچه نرخ کلیک خود را بالاتر ببرید نتیجه ی مثبتی دربر خواهد داشت.

منابع :

vwo

infidigit

medianovas

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار